Прадід Ю. Ф. Семантична й граматична структура фразеологічних одиниць із компонентами зірка та зоря в українській мові

смотреть новинки кинопроката на нашем сайте

DOI 10.33190/0027-2833-326-2022-5-006

Ю. Ф. ПРАДІД
м. Сімферополь, Україна
Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
https://orcid.org/0000-0002-5842-9227

Стаття присвячена опису семантичної й граматичної структури українських фразеологічних одиниць із компонентами зірка та зоря. Зроблено загальний ог­ляд наукових праць українських мовознавців, що вивчали особливості окремих фразеологічних макро- і мікросистем. Зазначається, що мікросистема ФО з компо­нентом зірка є порівняно нечисленною (налічує всього 46 ФО), але натомість досить розмаїтою за своїми семантичними і структурно-граматичними особливостями.

Аналіз семантики ФО з компонентами зірка та зоря дає підстави стверджувати, що більшість ФО цієї мікросистеми позначає різноманітні часові відношення: до зорі ῾дуже рано’; до зорі світової ῾до сходу сонця’; від зорі до зорі ῾з раннього ранку до пізнього вечора’; до самої зорі ῾до пізнього вечора’; до самої зорі ῾до ранку’ та ін. ФО із компонентом зірка позначають також назву дії: бити зорю ῾давати сигнал до сну або пробудження (перев. у військових)’; діставати (знімати) зорі (зірки) [з неба] ῾робити щось незвичайне, надприродне, нездійсненне’; решетом у воді зірки ловити ῾марно витрачати час’; поняття: провідна зірка ῾важливий орієнтир’; ща­слива зірка (зоря, заст. звізда) ῾успіх, удача’; зірка першої величини ῾знаменитість (про людину, що прославилася в якійсь галузі знань, діяльності тощо)’; просторові відношення, місце в просторі: до зір ῾дуже високо’; на тихі води на ясні зорі, перев. зі словами повернутися, помандрувати і т. ін. ῾у рідні краї’ та ін.

У розвідці зазначається, що ФО з компонентами зірка та зоря за синтаксичною структурою можуть відповідати: 1) словосполученню з підрядним: провідна зоря, бити зорю, займатися на зорю або з сурядним зв’язком: ні світ ні зоря); 2) просто­му реченню, односкладному і двоскладному: зоря догорає, на світ не зоріло, зірка (зоря) зійшла; 3) сполученню слів: до зорі, чуть зоря, від зорі до зорі; 4) порівняль­ному звороту: як вовк на зорях, зі словами розбиратися, розуміти і т. ін., як зірок (зір) на небі.

ФО з компонентами зірка та зоря властиві явища полісемії і варіантності, які непослідовно відображаються у фразеологічних словниках української мови. Звер­нено увагу на пунктуаційні правила написання окремих ФО досліджуваної мікро­системи. Пропонується порівняти її особливості з особливостями інших подібних фразеологічних мікросистем.

Kлючові слова: українська фразеологія, фразеологічна одиниця, фразеологіч­на макро- і мікросистема, лексичні паралелізми.

Вкладення:
Скачати цей файл (mov_2022_5_6.pdf)mov_2022_5_6.pdf[ ]248 Кб85 Завантаження
список известных личностей и коллекционеры живописи