Даниленко Л. І. Епістолярний дискурс Яна Коллара

смотреть новинки кинопроката на нашем сайте

DOI 10.33190/0027-2833-325-2022-4-003

Л. І. ДАНИЛЕНКО
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
м. Київ, Україна
Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
https://orcid.org/0000-0002-1812-973X

У статті аналізується епістолярний дискурс Яна Коллара з погляду категорій і понять сучасної лінгвістичної прагматики. Предметом дослідження стали 16 ли­стів, адресованих Вацлаву Ганці, Варфоломею Копітарові, Карлу Яромиру Ербе­нові, Самославу Гробоневі, Вацлаву-Олександру Мацейовському в період з 1824 р. по 1851 р. Дослідження матеріалу ґрунтується на методиці субʼєктно-обʼєктної та семантико-стилістичної інтерпретації комунікації адресанта.

Аналіз текстів Яна Коллара показав, що його епістолярний дискурс є мов­но-мовленнєвим твором, що виник у межах хронологічно обумовленої національ­ної епістолярної традиції. Контакти й зміст спілкування Яна Коллара стосувалися передусім суспільно-політичної і культурної сфери, повʼязаної з його професійною діяльністю. Соціокультурна площина, в межах якої відбувалася комунікація, детер­мінувала соціопрагматичну роль адресанта, його громадянську позицію, впливала на тематику листування, її персональний і предметний складники, передбачала діа­логічність. Компоненти досліджуваного епістолярного дискурсу характеризуються такими ознаками: офіційність — неофіційність, дистантність — недистантність ко­мунікації, ієрархія стосунків, дотримання етикетних норм з переважно емоційним їх вербальним оформленням. Маркерами ввічливості в листах Яна Коллара висту­пають етикетні лексичні засоби, а також тропи (метафори, фразеологія), які є при­йомами вияву емпатичних настроїв автора. До індивідуальних особливостей можна віднести численні авторські новотвори. Таким чином, соціальні та соціально-психо­логічні особливості автора позначилися на мові, структурі і змісті його епістоляр­ного дискурсу.

Епістолярна спадщина Коллара має також важливе значення в позалінгвально­му плані. Вона слугує додатковим джерелом для вивчення ролі автора в суспільних, літературних і наукових колах його доби.

Ключові слова: Ян Коллар, епістолярний дискурс, мовна особистість, інтен­ція, модальність, емпатія, іллокуція.

 

Вкладення:
Скачати цей файл (mov_2022_4_3.pdf)mov_2022_4_3.pdf[ ]320 Кб77 Завантаження
список известных личностей и коллекционеры живописи