Межжеріна Г. В. «И побѣди радимичѣ Волъчии Хвостъ»: семантико-мотиваційна реконструкція неофіційного антропоніма. 2

смотреть новинки кинопроката на нашем сайте

DOI 10.33190/0027-2833-324-2022-3-004

Г. В. МЕЖЖЕРІНА
Національний авіаційний університет
м. Київ, Україна
Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
https://orcid.org/0000-0001-8900-577X

Стаття присвячена реконструкції референтних зв’язків, денотативних і конота­тивних компонентів змісту, функціонального призначення, мотиваційної основи на­явного в літописних статтях *984 і *1016 рр. антропоніма Волчии Хвостъ — неофі­ційного імені воєводи Володимира Святого та Святополка Окаянного. Доведено, що внутрішня форма імені Волчии Хвостъ містить алюзію на кн. Святополка, включає семи морально-етичного, соціального, релігійного характеру.

На основі зіставлення змісту літописних статей, хронології історичних подій, зображень воєводи на мініатюрах Радзивіллівського літопису реконструйовано приблизний вік воєводи, деякі риси його зовнішності, функціональне призначення пов’язаних з ним артефактів, мотиви його вчинків та риси психологічного портрета. Висловлено міркування стосовно часу походу на радимичів, участі Вовчого Хвоста в Любецькій битві, долі воєводи після *1016 р., його стосунків з Ярославом Мудрим і Святополком, причини отримання неофіційного імені Волчии Хвостъ. Спростовано поширену думку про суто анекдотичний характер статті *984 р. в «Повісті времен­них літ» з кумедним персонажем на ім’я Волчии Хвостъ. В архітектоніці оповіді про підкорення радимичів очевидна комічна конотація закриває від непосвяченого читача глибинні смислові шари. У статті *984 р. передане ставлення до воєводи з боку літо­писця не до, а після переходу воєводи на службу до кн. Святополка. Проаналізовано літописну оцінку дій воєводи напередодні Любецької битви. Найвірогідніше, що пер­винний варіант літописних статей *984 і *1016 рр. містив офіційне ім’я воєводи, яке після приходу до влади кн. Ярослава було вилучено і замінено на неофіційне Волчии Хвостъ. Висловлено припущення щодо наявності імені Волчии Хвостъ у Синодаль­ному списку Новгородського першого літопису. Розглянуто рецепцію літописного образу воєводи в літописному сказанні XVI ст., літературних творах ХІХ ст. тощо. Обґрунтовано припущення про те, що знайдена М. І. Костомаровим пісня «Пищано, Пищанино…» була записана в поселенні недалеко від поля битви з радимичами, де з архаїчних часів панував культ вовка.

Ключові слова: Київська Русь, неофіційний антропонім, семантика, істори­ко-культурологічний аналіз, воєвода Вовчий Хвіст.

Вкладення:
Скачати цей файл (mov_2022_3_4.pdf)mov_2022_3_4.pdf[ ]252 Кб59 Завантаження
список известных личностей и коллекционеры живописи