Селігей П. О. Англійська мова та її майбутнє: три сценарії

смотреть новинки кинопроката на нашем сайте

DOI 10.33190/0027-2833-324-2022-3-001

П. О. СЕЛІГЕЙ
Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України
м. Київ, Україна
Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
https://orcid.org/0000-0001-9433-0972

  У наш час англійська мова претендує на статус не просто міжнародної, а й пер­шої на Землі світової мови. Ключову роль у її поширенні відіграє не так легкість для вивчення, як політичне, економічне, науково-технічне та культурне лідерство англо­мовних країн. Натепер носіїв англійської як другої мови втричі більше, ніж тих, для кого вона рідна. Практично всі мовні рейтинги за різними параметрами віддають їй безперечну першість.

Попри це мало хто замислюється над майбутнім англійської мови. Одні про­гнозують, що в перспективі вона назавжди закріпиться як головна чи навіть єди­на світова мова (Д. Крістал). Інші розглядають її домінування як явище тимчасо­ве: з другої половини ХХІ ст. за статус міжнародної у своїх регіонах з нею на рівних конкуруватимуть такі мови, як китайська, гінді / урду, іспанська, арабська (Д. Греддол). Заледве можна бути впевненим, що в майбутньому нинішній статус англійської мови ніяк не зміниться, адже раніше всі міжнародні мови рано чи пізно здавали свої позиції.

У статті за допомогою методу сценаріїв спрогнозовано довготермінові перспек­тиви англійської мови. Запропоновано три варіанти дальшого її розвитку з різними результатами. Сценарій 1: англійська мова стрімко поширюється в усіх країнах, прак­тично в усіх суспільно значущих сферах, стає єдиною світовою й утримує цей статус необмежено тривалий час. Сценарій 2: унаслідок поширення на всіх континентах англійська зазнає субстратних впливів місцевих мов, виникають нові її варіанти, що згодом призводить до її фрагментації з наступною дивергенцією. Сценарій 3: англій­ська збереже цілісність, але втратить провідну роль у міжнародному спілкуванні на користь інших мов. Оцінено ймовірність кожного з наведених сценаріїв.

Ключові слова: англійська мова, міжнародні мови, соціолінгвістика, мовне прогнозування, метод сценаріїв, міжмовна конкуренція.

 

 

Вкладення:
Скачати цей файл (mov_2022_3_1.pdf)mov_2022_3_1.pdf[ ]224 Кб122 Завантаження
список известных личностей и коллекционеры живописи