Ажнюк Л. В. Погроза як об’єкт лінгвістичної експертизи
DOI 10.33190/0027-2833-323-2022-2-003
Л. В. АЖНЮК
Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України
м. Київ, Україна
Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
https://orcid.org/ 0000-0003-0095-0914
У статті розглядаються методологічні підходи до проведення лінгвістичних експертиз у справах, пов’язаних з юрислінгвістичною кваліфікацією мовленнєвих дій. Як об’єкт дослідження лінгвістичної експертизи мовленнєва дія перебуває на перетині концептуальних сфер лінгвістики і права. Мовленнєві дії визначеного законами змісту (погрози, шантаж, заклики, підбурювання та ін.), які вчинені за обумовлених законами комунікативних обставин, можуть кваліфікуватися як кримінальні злочини. Юридична оцінка таких мовленнєвих дій має вибудовуватися на специфічних алгоритмах доведення, які виходять за межі права, оскільки належать до компетенції лінгвістичної прагматики. Склад мовленнєвого злочину формують прагматичний зміст мовленнєвої дії, її цілеспрямованість і кінцева злочинна мета.
Для вирішення кола завдань, які стоять перед лінгвістичною експертизою, запропоновано як базовий принцип прагмалінгвістичної параметризації мовленнєвого злочину. Він передбачає виявлення вичерпного переліку його обов’язкових комунікативних ознак — лінгвопрагматичних складників відповідної мовленнєвої дії. Поєднання всієї сукупності лінгвопрагматичних складників мовленнєвої дії у відповідному комунікативному контексті є рівноцінним її вчиненню.
На прикладі мовленнєвої дії «погроза» описано методологічні підходи проведення лінгвістичної експертизи й представлене їхнє теоретичне обґрунтування. Розглядаються відмінності між побутовою, власне лінгвістичною і юрислівнгвістичною кваліфікацією погрози. Серед обов’язкових лінгвопрагматичних ознак мовленнєвої дії «погроза» розмежовано, з одного боку, ознаки, які обумовлені сутнісними характеристиками відповідного мовленнєвого жанру, і з другого боку, ознаки, зумовлені власне юридичною кваліфікацією складу мовленнєвого злочину. Проілюстровано, як у лінгвістичній експертизі відбуваються прагмалінгвістична параметризація мовленнєвого злочину та діагностування його складу.
Ключові слова: юридична лінгвістика, лінгвістична експертиза, лінгвопрагматика, мовленнєвий акт, мовленнєвий жанр, мовленнєва дія, параметризація мовленнєвого злочину.