Соціолінгвістичне «зчитування» світу повсякденності: мовні практики українців Холмщини та Південного Підляшшя в Першу світову війну (1914–1918 рр.)

смотреть новинки кинопроката на нашем сайте

DOI 10.33190/0027-2833-319-2021-4-002

Г. П. МАЦЮК
Львівський національний університет імені Івана Франка
м. Львів, Україна.
Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
http://orcid.org/0000-0001-8601-4742

Стаття присвячена розкриттю одного з маловідомих періодів мовної ситуації, в якій проживали своє життя автохтонні українці з крайньо західних етнічних укра­їнських земель. Актуальність теми зумовлена потребою розвитку теорії історичної соціолінгвістики про мову, владу та ідентичність. Розкриті зв’язки мовних практик (мікроісторичного рівня життя індивіда) з геополітикою (як макроісторією) дозволяють стверджувати, що лінгвістичний вимір комунікативної повсякденності мовної спіль­ноти українців постає через набір ознак, реалізованих до та під час війни. До війни розмовна форма української мови як засіб міжособистісної комунікації мала діалектну природу, на яку нашаровувалися полонізаційні та русифікаційні впливи, а усна й писемна форми російської мови були засобом офіційної комунікації. Під час війни 1914–1918 рр. відбулися зміни в мовному вжитку українців: російська мова на тери­торіях Холмщини і Підляшшя згорнула свої функції після відходу царських військ разом з примусово депортованими українцями; українськомовні практики на території Холмщини не мали шансів для розвитку через підтримку австрійською окупаційною владою функцій німецької та польської мов; на сполонізованому Підляшші, окупова­ному німецькою владою, завдяки діяльності «Союзу визволення України», а пізніше й представників української влади, українським силам частково вдалося розбудувати вжиток української мови в адміністрації, початковій освіті й у періодиці. Українська лі­тературна мова почала повільно реалізувати свої комунікативну, інформаційну й об’єд­нувальну суспільні функції.

Ключові слова: історична соціолінгвістика, геополітика, взаємодія мови і вла­ди, ідентичність, мовна спільнота українців, депортація, функції мов.

 


 

Вкладення:
Скачати цей файл (mov_2021_4_2.pdf)mov_2021_4_2.pdf[ ]250 Кб260 Завантаження
список известных личностей и коллекционеры живописи