Радзієвська Т. В. Урбаністична номінація в контексті сучасних мовних процесів: функціонально-семантичний і лінгвокультурологічний аспекти
DOI 10.33190/0027-2833-319-2021-4-001
Т. В. РАДЗІЄВСЬКА
Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України
м. Київ, Україна
Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
https://orcid.org/0000-0003-2871-2395
Стаття присвячена сучасній українській урбаністичній номінації — складнику активних мовних процесів. З позицій загального мовознавства розглядається функціонально-семантична природа урбаноніма, його місце та роль у різних дискурсах, соціолінгвістичний феномен зміни імені (на прикладі урбанонімів Києва). У контексті ідей теорії референції та семантичного синтаксису урбанонім характеризується як одиниця ідентифікаційного типу значення (на відміну від одиниць предикатного типу значення), якій властивий тісний зв’язок денотата та імені, а також виконання у висловленні референційної функції.
Показано, що вживання урбаністичної номінації в усному мовленні визначається передусім прагматичним фактором, знаннями мовця щодо зв’язку між денотатом та його іменем, енциклопедичними знаннями та досвідом проживання в певному урбаністичному просторі, потребою орієнтуватися в ньому. У писемному мовленні урбаністична номінація представлена у довідково-інформаційному, медійному, історико-топографічному, літературному дискурсах, у яких вона виконує неоднакові функції, зокрема функцію ідентифікації фізичної або юридичної особи в юридичних текстах та інших текстах-документах. Активні соціолінгвістичні процеси, у яких задіяні урбаноніми, знаходять відображення в літературному дискурсі в створенні нестандартних синтаксичних конструкцій та вживанні урбаністичних номінацій неофіційного характеру з прагмастилістичними функціями в межах мовної гри.
Практика перейменування аналізується в аспекті теорії референції, у зв’язку з чим виділяються два типи лінгвокультурних ситуацій, зумовлених кореляцією між явищем трансформації референційного (урбаністичного) об’єкта та зміною імені. Показано, що в сучасній українській практиці перейменування спостерігається стійка тенденція до внесення в семантику урбаноніма додаткового предикатного компонента. Робиться висновок про те, що сучасне функціонування урбаноніма підпорядковане тим механізмам, які діють у різних сферах мовленнєвої діяльності людини та різних дискурсах.
Ключові слова: урбаністична номінація, активні мовні процеси, теорія референції, аналіз дискурсу, функції та семантика урбаноніма.