Межжеріна Г. В. Неофіційний антропонім Петръ Гоугнивыи 3

смотреть новинки кинопроката на нашем сайте

Національний авіаційний університет
м. Київ, Україна
Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
https://orcid.org/0000-0001-8900-577X

DOI 10.33190/0027-2833-316-2021-1-001


 Стаття присвячена з’ясуванню мотиваційної основи, реконструкції референт­них зв’язків, денотативних ознак неофіційного антропоніма Петръ Гоугнивыи, наявного в оригінальних і перекладних східнослов’янських писемних пам’ятках (Лаврентіївському літописі, «Хроніці Георгія Амартола», «Давньослов’янській кор­мчій ХІV титулів» та ін.). Антропонім належить двом особам — Александрійсько­му патріарху V ст. Петру ІІІ (Πέτρος Μογγός) і «літописному» римському єресіар­ху ІХ ст. Висловлено припущення про те, що Петро ІІІ отримав неофіційне ім’я за життя в середовищі монофізитів. Доведено, що у внутрішній формі неофіційного пропріального імені Μογγός і його перекладного відповідника Гоугнивыи знайшов відбиття перехід від оцінки людини за фізичними вадами до оцінки релігійно-етич­ної, від значення ‛який має охриплий, неясний голос’ до значення ‛єретик’.

У зв’язку з реконструкцією денотативних ознак неофіційного антропоніма Пе­тръ Гоугнивыи простежено його використання в писемних пам’ятках після ХІІІ ст. та розглянуто низку дискусійних питань, серед яких походження «Промови філософа», час включення в літописну статтю сказання про Петра Гугнивого, факт існування римського папи на ім’я Петръ Гоугнивыи, етнічні корені єресіарха та ін. Показано, що Петро Гугнивий привніс у католицьке віросповідання єретичне вчення, зорієн­товане на язичницькі та іудейські догмати. Денотат другого компонента в неофіцій­ному імені Петръ Гоугнивыи включає ознаки, які виникли в процесі переосмислен­ня первинної семантики іє. *gou-(n-) та його континуантів. У східнослов’янських дериватах розвинулася семантика невдоволення, насміхання, зневаги. На той час, коли сказання про Петра Гугнивого було внесено в літописну статтю *988 р., у сло­вотвірному гнізді з коренем -гоу(г)- уже відбувся перехід до культурної семантики. Денотативні компоненти етнокультурного плану, які входять до змісту антропоні­ма Петръ Гоугнивыи, у своїй сукупності повторюють семантичну структуру слова єретик. Поєднання історико-лінгвістичного аналізу з історико-культурологічним, урахування як історичних фактів, так і інформації, засвідченої в апокрифічних ска­заннях і наукових версіях, дає підстави для того, щоб вважати «літописного» Петра Гугнивого реальною історичною особою.

Ключові слова: Київська Русь, неофіційний антропонім, семантика, істори­ко-культурологічний аналіз, Петръ Гоугнивыи, Петро Монг.


 

Вкладення:
Скачати цей файл (mov_2021_1.pdf)mov_2021_1.pdf[ ]255 Кб219 Завантаження
список известных личностей и коллекционеры живописи